Térkő rétegrend és a felhasznált anyagok: zúzalék, homok és beton
A térkövezés egyik leggyakoribb kérdése – azon kívül, hogy vajon mennyibe is kerül – az, hogy miként épül egymásra a térkő rétegrendje és milyen térkő ágyazó réteget kell létrehozni?
Bár már sokat foglalkoztunk a térkő lerakással, de érdemes részletesebben is kitérni arra, hogy pontosan milyen anyagoknak kell a térkő alá kerülnie, és mekkora mennyiségben?
Az alábbi cikkben olyan kérdésekre kaphatunk választ, mint:
- Mennyi térkő ágyazó homokra van szükség?
- Melyik a teherhordó réteg?
- Miben más, ha a térkő alá zúzalék kerül?
Állítólag a józan paraszti gondolkodás bármely szakterületen kifejleszthető úgy, hogy egy munkafolyamat minden szakaszában felteszünk a szakértőknek két alapkérdést: „Mi ez?”, és „Mire jó?”
Ebből kiindulva nézzük végig a térkő lerakás folyamatát, és határozzuk meg a legfontosabb alapfogalmakat!
Íme, következzen tehát a térkő rétegrendje, és a térkő lerakás folyamatának megértéséhez legszükségesebb, legfontosabb fogalmak és anyagok.
Térkő ágyazó rétegek
A térkő rétegrendjét egyáltalán nem bonyolult megjegyezni.
A folyamat pikantériáját inkább az adja, hogy mindenhova a megfelelő mennyiségek, illetve a legminőségibb anyagok kerüljenek.
A térkövezés rétegrendje – a végletekig leegyszerűsítve – az alábbi módon fest:
- Fű- és gyommentes, tömör altalaj
- Beton alatti fagyvédő kavics réteg, vagy homokos kavics réteg
- Egyenletes CKT betonréteg
- Pontosan kiszintezett térkő ágyazó homokréteg
- Burkolat, térkő
Minden egyes rétegnek rendkívül fontos szerepe van, ezért nem szabad rajtuk spórolni!
A tömör altalajon szétterített kavics réteg vagy homokos kavics például megvédi az eggyel feljebb található CKT betonréteget, így a víz nem tud alámosni és összegyűlni alatta, hiszen attól könnyen felfagyna és széttöredezne, így a még feljebb található ágyazó homokréteg, illetve a térkő rétegrend legteteje, a burkolat is megsüllyedne.
Azt pedig, hogy az egyes rétegeket pontosan milyen vastagságban és milyen sorrendben érdemes szétteríteni, az alábbiakban mutatjuk be részletesen!
A térkő rétegrend anyagai és a kivitelezés lépései
A térkő alapjának rétegei nem csak az imént felsorolt anyagokból állnak, hanem elő- és utómunkálatokból is.
Nézzük a kivitelezés lépéseit és a rétegek anyagait sorrendben:
1. lépés: Földmunka
A térkő lerakása előtt stabil alapot kell kialakítanunk, ezért a várható terheléstől és a talaj minőségétől függően 20 – 50 cm földet ki kell ásnunk, vagy földmunkagéppel kitermeltetnünk.
Hogy 20 vagy 50 cm a mélység, azt jobb, ha tapasztalt szakemberre bízzuk, mert pl. frissen töltött, vagy laza, homokos talaj esetén kisebb terhelésre méretezve is illik minimum 30 cm mélyen kiszedni a földet.
2. lépés: Fű és gyommentes altalaj tömörítése, ha szükséges
Az altalaj egy kemény, betömörödött, mélyebb talajréteg, amely évek óta nem volt megbontva, ezért alkalmas arra, hogy az útalap rétegeit erre terítsük.
A maximális tömörség érdekében még ezt is meg szokták döngölni.
3. lépés: Talaj javító réteg kialakítása, ha szükséges
Ha nem elég tömör az altalaj, akkor 20 – 55 mm szemszerkezetű zúzott mészkővel, vagy zúzott bazalttal fel lehet javítani, ugyanis a zúzott kövek beékelődnek a talajba, és megakadályozzák a süllyedést.
4. lépés: Szegélyek beépítése betonágyazatba
A térkövezésre szánt terület széleit meg kell erősítenünk szegélykővel, mivel ez ad erős keretet a burkolatnak, megakadályozva a szélső kövek kimozdulását, és a térkővel burkolt felület szétcsúszását.
A szegélykövek ezt a tartó funkciót csak úgy tudják ellátni, ha bebetonozzuk őket, azaz betonágyazatba helyezzük.
Ehhez általában 25-30 cm mély, és egy ásónyom széles árkot szoktak ásni, és ebbe töltik be a megfelelő minőségű folyékony betont, amibe beleállítják a szegélyköveket, ügyelve arra, hogy a kijelölt zsinórt kövessék magasságban és egyenességben.
A betonágyazat a 20 cm magasságú szegélykő feléig érhet maximum, ez elég ahhoz, hogy erősen tartson. Ahhoz, hogy később a térköveket közvetlenül a szegélykő mellé rakhassuk, a kb 10 cm-es betonágyazat szintje fölött még maradnia kell elég helynek, hogy elférjen a 2 – 4 cm ágyazóhomok, és a 6 cm vastag térkő is.
5. lépés: Beton alatti fagyvédő kavicsréteg / homokos kavics réteg
A tömör altalajon egy kb 15 cm vastagságú kavics réteg vagy homokos kavics réteg szétterítésével védjük meg a Teherhordó réteget, a CKT betont a fagytól és a víz alámosástól. Ha a víz összegyűlne alatta, akkor télen megfagyna és megemelné a betont, és vele együtt az összes többi felette lévő réteget, még a térkövet is.
6. lépés: CKT beton / Teherhordó réteg
A teherhordó réteg készülhet zúzott bazaltból, 0-20 és 20-55-ös murva keverékéből, de az utóbbi években legtöbbször az alacsony cementtartalmú CKT betonból készül, nem véletlenül.
A CKT beton egy olyan laza szerkezetű beton, ami elég erős ahhoz, hogy ne süllyedjen, mégis elég laza ahhoz, hogy a csapadékvíz nagy részét áteressze, és a mélyebb talajrétegekbe továbbítsa.
7. lépés: Térkő ágyazó homok réteg
0 – 4 mm szemszerkezetű osztályozott homok, más néven kétszer rostált homok, amit 2 – 4 cm vastag rétegben terítünk rá a teherhordó rétegre, és aztán ebbe fektetjük bele a térkövet.
Ennek a rétegnek az a feladata a térkövezés rétegrendjében, hogy az alatta lévő réteg egyenetlenségeit kitöltse, és egyenletes alátámasztást biztosítson a burkolatnak, hogy a felülről ható nyomás ne egy ponton terhelje a térkövet.
Úgy érdemes kalkulálni, hogy a 4 cm vastag homokréteg kb 1 cm-t tömörödni fog, miután a térkövet beütjük a végleges helyére.
8. lépés: Térkő burkolat réteg (járófelület)
Ez a 6 cm vastag előregyártott beton útburkoló kő, amin járni fogunk, miután szakszerűen beépítettük — minden fajta, színű és formájú változata megtalálható a Kovi Térkőgyár kínálatában!
9. lépés: Fugázás, besöprő homok
Általában a maradék ágyazóhomokot szokták a lerakott térkövek felületén szétteríteni, majd durva sörtéjű seprűvel a térkövek közötti hézagokba juttatni – ez a fugázás, vagy besöprés.
Ha nagyon vizes a maradék ágyazóhomok, akkor nehéz teríteni. Ilyenkor el kell szaladni egy barkácsáruházba, és meg kell venni pár zsák száraz besöprő homokot – vagy ha más alapanyag fogy el, akkor azt is hasonlóképpen kell pótolnunk. Ebben az esetben sajnos igen drága lesz annak a néhány zsák homoknak a költsége, ami hiányzik.
Amikor a térköveket a helyükre ütjük egy lapvibrátor nevű berendezéssel, akkor a kövek alatt, és a kövek közötti hézagban található homok is betömörödik, és stabilan a helyükön tartja a térköveket.
A szakszerűen kivitelezett térkövezés során más anyagokat is használnunk kell a térkő ágyazó rétegek között – ilyen például a vízáteresztést garantáló, de a gazokat nagy hatékonysággal visszaszorító geotextília.
Amennyiben pedig minőségi, esztétikus térkő burkolatra van szüksége, tekintse meg remek térkő árainkat!
Kapcsolódó termékek
AKCIÓS ÁR: bruttó 5690
Ft/m2
AKCIÓS ÁR: bruttó 5690 Ft/m2
AKCIÓS ÁR: bruttó 5890 Ft/m2